Dla wszystkich czujących więź z Klubem Żeglarskim SZTORM Barlinek, 2017 jest rokiem bardzo ważnym. Klub obchodzi 50 lat swego istnienia.

Zacna rocznica. Pomysłów na jej obchody było co najmniej kilka i ostatecznie stanęło na tym, że skoro jubileusz poważny to będziemy go świętować przez cały rok.

To już pół wieku, odkąd w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia (!) z inicjatywy kierownictwa i pracowników Zakładów Urządzeń Okrętowych „Bomet” powstał obiekt przystani rekreacyjnej z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Ostatecznie w 1967 roku dokonano uroczystego otwarcia obiektu ku uciesze całych rodzin „bometowców”. Wieść gminna niesie, że jachty żaglowe trafiły nań podstępem ☺. Zamówienie sprzętu rekreacyjnego miało obejmować łodzie wiosłowe, kajaki, leżaki i inne sprzęty, z których korzystać mógł każdy chętny bez specjalnego przygotowania. Sprowadzono także trzy żaglówki, a gdy padło pytanie do czego służą znajdujące się przy łodziach długie drągi (jeszcze nie postawione maszty), padła odpowiedź- „Będziemy się nimi odpychać od dna”.

Maszty postawiono, wciągnięto na nie żagle. Kilku zapaleńców, którzy przy użyciu fortelu postawili jachty na barlineckim oceanie- jak mawia o jeziorze jeden z naszych klubowych weteranów- uzyskało patenty żeglarskie i tak rozpoczęła się historia powojennego jachtingu w naszym mieście.

Minęło pięćdziesiąt lat. Przystań nadal, niczym opoka, stoi przy ul. Sportowej. Budynki wymagają nakładów, ale ludzie, którym żeglarstwo i wodniactwo są bliskie działają intensywnie w celu zachowania ich użyteczności. Dbają o to, by duch jachtingu w narodzie nie zginął.

Szkółka dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnia sprzętu wodnego, działalność regatowa– to tylko część dziedzin jakimi Klub się zajmuje.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Barlinka i okolic do śledzenia obchodów 50. rocznicy istnienia Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek. Wiele imprez żeglarskich uświetni ją na akwenie Jeziora Barlineckiego.

Obchody rozpoczynamy ogłoszeniem KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO.

Od 1.02.2017 do 31.03.2017 czekamy na zdjęcia od Was. Naszym celem jest zdobycie jak największej ilości fotograficznych wspomnień z tak zwanego wczoraj i dziś.

Tematem są Przystań i żeglarstwo w Barlinku. Konkurs rozegrany zostanie pod hasłem "50 lat żagli na Jeziorze Barlineckim” w dwóch kategoriach:
    A.  
Fotografie wykonane do roku 2000.

    B.  Fotografie wykonane po roku 2000.

W konkursie może wziąć udział każda chętna osoba.  Przyznane zostaną osobne nagrody dla dwu grup uczestników.

  • Nagrodą główną w obu kategoriach dla członków KŻ SZTORM Barlinek będzie podwójne zaproszenie na Bal, który zaplanowano jako kulminację obchodów pięćdziesięciolecia.
  • Nagrodą główną dla uczestników konkursu spoza grona Klubowiczów będzie czterogodzinny rejs jachtem Pasja (zwycięzca wraz z 3. osobami towarzyszącymi) z zapewnioną obsługą sternika.

Szczegółowe zasady konkursu znajdziecie w REGULAMINE

Obchody Jubileuszu rozpocznie Festiwal Podróżniczy „WłóczyKijki”, po nim seria regat i imprez na Przystani a na koniec Gala i bal dla Klubowiczów i Sympatyków. Poniżej szczegóły:

 

Kalendarz obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia

Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek

 

 

Lp.

Data

Nazwa

Opis

1.

01.02.2017- 31.03.2017

Konkurs fotograficzny: SZTORM na zdjęciach wczoraj i dziś

Zasady konkursu opisuje Regulamin dostępny na www.sztorm.org/szkolka

2.

18. marca  

Włóczykijki – Festiwal podróżniczy, prezentacja Klubu SZTORM

Prezentacje podróżnicze; jedna z części w całości poświęcona Klubowi Żeglarskiemu SZTORM Barlinek. Prezentacje:

„50 lat Klubu” - podróż sentymentalna z humorem,

„Młodzi żeglarze w natarciu” – uczestnicy szkółki żeglarskiej o sobie.

3.

3. czerwca

Puchar Starosty i Otwarte Mistrzostwa KŻ SZTORM Barlinek  

Rywalizacja otwarta w klasach Opp, Cadet, Omega z udziałem gości z regionu zachodniopomorskiego oraz z Prenzlau

4.

24.czerwca

Puchar Burmistrza oraz Puchar Ziemi Zachodniej

Rywalizacja otwarta  w klasach Opp, Cadet, Omega, współorganizacja Dni Barlinka, rozdanie nagród laureatom konkursu fotograficznego.

5.

15. lipca

Regaty Samotników Memoriał Andrzeja Ligockiego;

Koncert szantowy „SZANTOWISKO”

Regaty dla klubowiczów - wspomnienie tych co odeszli na wieczną wachtę.

6.

19. sierpnia

Regaty Rodzinne

Promocja i integracja klubowiczów, sympatyków, uczestników szkółki żeglarskiej i ich rodzin oraz sponsorów – wspólne grillowanie

7.

7-8. października

Puchar Czterech Wysp Jeziora Barlineckiego Memoriał Juliusza Sieradzkiego.

Rywalizacja otwarta w klasach Opp, Cadet, Omega; regaty z wieloletnią tradycją przyciągające do Barlinka załogi z całej Polski, zakończenie sezonu żeglarskiego.

8.

25. listopada

Uroczysta Gala oraz Bal dla Członków i Sympatyków Klubu.

Uhonorowanie oficjalne, podsumowanie 50 lat Klubu, prelekcja, wspomnienia. Bal jako kulminacja obchodów.

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Regulamin konkursu fotograficznego.docx)Regulamin konkursu fotograficznego.docx 18 kB
Tagged Under

 

 

 

 

 

 

 Wspierają nas