2005-08-23 - Regaty o tytuł Mistrza Klubu – Edycja 2004

Dyplomy w wydruku, piwo się chłodzi, kiełbasa się mrozi, puchar wyczekuje w ciasnej szafce na przystani, Radek jako organizator przewiduje pogodę na najbliższe godziny, ja wymieniłem baterie w zegarku...czas zacząć regaty!

Liczba chętnych na zdobycie tytułu Mistrza Klubu KŻ ”Sztorm” wskazywała, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Od co najmniej pięciu lat żadne barlineckie regaty (oprócz Ogólnopolskich Eliminacji Pucharu Polski) nie cieszyły się takim zainteresowaniem. Wystarczy wspomnieć, że o tytuł walczyć będą takie sławy jak Andrzej Szynkiewicz – zajmujący czwarte miejsce w Polsce w klasie Omega, Radek Kędzior – na co dzień reprezentujący Anwil Włocławek w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych, czy Andrzej Januszewski świetnie radzący sobie w klasie turystycznej na ogólnopolskiej arenie (mimo, że zamiejscowy – od trzech lat reprezentant naszego klubu). Udział takich gwiazd sprawiał, że moja funkcja – sędziego głównego i sędziego technicznego (Artur Konka).wymagać będzie wyjątkowej uwagi i precyzji sapera. Z uwagi na dużą liczbę startujących załóg, Komisja Regatowa wraz z organizatorem postanowili nie robić oficjalnego rozpoczęcia, wykorzystując zaoszczędzony czas na rozegranie jak największej ilości wyścigów w pierwszym dniu regat.

Warunki pogodowe wyśmienite – dużo słońca, stały, równy wiatr o sile 2 – 3 B z kierunku wymuszającym ustawienie linii startu i mety w pobliżu pomostu tuż przy samym rynku. Prostota trasy i profesjonalizm załóg przyczyniła się do szybkiego i bezkolizyjnego startu do pierwszego wyścigu. W losowaniu jachtów wypadło, że dwoje faworytów „ dosiadało „ dwie najszybsze żaglówki, co sprawiło, że po dość długiej trasie sięgającej małej wyspy i mola na mecie Andrzej Sz. Zameldował się zaledwie o 5 sekund wcześniej od Radka.

Kolejne biegi wykrystalizowały czołówkę, do której oprócz wyżej wymienionych zawodników dołączył Artur Wilk i Bejbi z Tomkiem i Leszkiem Gwitem. Po południu, na starcie 8-smego wyścigu, zażartość walki (i zmęczenie zawodników całodziennym pływaniem) doprowadziły do kolizji, w której na prawej burcie „ Doris „ pojawiła się dziura o wielkości czternastocalowego monitora – pozostałe 3 biegi odłożono na niedziele. (Wielkie brawa dla załogi Janusza Sendera za rekordowo szybkie załatanie dziury !).

Sytuacja w tabeli po pierwszym dniu :
- Artur : 21 pkt.- zdecydowana przewaga, ale pozostały mu 3 powolne Cirusy.
- Bejbi : 32 pkt.- jeżeli poradzi sobie z Radkiem i Andrzejem Sz.(a ma na to duże szanse, bo pozostały mu najszybsze żaglówki) – wygra.
- Radek : 33 pkt.- musi pokonać Bejbiego w bezpośrednich biegach.
- Andrzej Sz. ;37 pkt.- jest w trochę gorszej sytuacji, ale wiadomo: Andrzej to mistrz wielkiego kalibru !

W niedziele rano regaty rozpoczęły się od nowa. Zaciekłość walki sprawiła, że zawodowcy zachowali się jak amatorzy, a amatorzy jak zawodowcy. Jedynie Radek zachował spokój i wygrywając 2 ostatnie biegi zapewnił sobie zwycięstwo. Bejbi i Artur również utrzymali formę zajmując kolejno 2 i 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nerwowość końcówki tak dała się we znaki niektórym zawodnikom, że nie zostali na zakończeniu. Okazjonalne statuetki ze szkła otrzymali:
Jurek Zatowka – nagroda Fair Play
Magda Gronkiewicz – najmilszy uczestnik regat – nagroda ufundowana przez Darka Szynkiewicza.
Piotr Chmiel – za „wisielczy” humor.
...dodatkowo V-ce Mistrz otrzymał roczną prenumeratę Echo Barlinka, a Mistrz Klubu puchar i niezniszczalną klawiaturę komputerową z Netto.

Oficjalne wyniki pierwszej dziesiątki:
1) Radek Kędzior- 35 pkt
2) Piotr Drążyk- 40 pkt.
3) Artur Wilk- 43 pkt.
4) Andrzej Szynkiewicz-44 pkt.
5) Jurek Zatowka -53 pkt.
6) Andrzej Kowalik-55 pkt.
7) Szymon Kowalik-56 pkt.
8) Piotr Chmiel-66 pkt.
9) Piotr Ślepowroński-72 pkt.
10) Janusz Sender-76 pkt.

Do zobaczenia na 4-rech Wyspach.

Ps. Tomek – dzięki za koordynację.

Jacek

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym
Content Copyright © 2013 Klub Żeglarski TKKF Sztorm Barlinek ;; Polityka Prywatności