Termin: 10.- 11. 02.2018 r.
Miejsce: Europejskie Centrum Spotkań, ul. Leśna 1, 74-320 Barlinek
Organizatorzy: Nieformalna grupa „Włóczykijki” i Klub Żeglarski SZTORM Barlinek
WSTĘP WOLNY
Podczas Festiwalu będzie możliwość wykupienia cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie działalności szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez Klub Żeglarski SZTORM Barlinek.
Informacje o Festiwalu:
FB: Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki”
Sandor Marai pisał: „Czasami myślę, że życie nie może podarować mi czystszego i bardziej niezmąconego poranka, niż kiedy idę na spacer przez wrześniowy park całkowicie obcego miasta, w którym nie znam nikogo, nie mam żadnych zobowiązań, gdzie nic mnie szczególnie nie cieszy, ale też nic szczególnie nie boli; a na samym dnie tej obojętnej obcości, tylko na tyle, na ile ogrzewa dłoń ukryty w niej zapalony papieros, mam świadomość, że żyję. To może nie jest jakiś wielki dar, ale niewykluczone, że więcej nie można dostać od losu”.
Dawniej podróżnik wyruszał w drogę, by obserwować, słuchać, doświadczać, podziwiać, uczyć się i zapamiętywać. Podróż wymagała namysłu, planu i świadomości. Celem eskapad nie była zmiana miejsca, a treścią dziennika podróżnego nie była fasadowa chęć zdobycia podziwu i zazdrości, ale po prostu: tęsknota za przeżyciem i przygodą, za Nowym, Nieznanym, które może wzbogacić duszę, umysł, doświadczenie.
I to właśnie wyparowało z podróżowania. Współczesny turysta już tylko jeździ i „odhacza” miejsca, w których „był”. W niektórych krajach zachodu można wynająć firmę, która przeprowadzi taką procedurę za klienta – pojedzie, zaliczy, zrobi zdjęcia i filmy, w które klient zostanie wklejony.
Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki” to miejsce, gdzie chcemy podróżom nadać szczególne znaczenie: zależy nam, żeby opowieści o włóczędze nie były tylko „zaliczeniem” następnego miejsca na mapie. Staramy się dobierać Gości według pewnego klucza: to nie tylko ktoś, kto pojechał, zrobił zdjęcia, kupił pamiątki i wrócił. To Ktoś, kto z upodobaniem wędruje i spędza szmat życia w drodze, a każdy stan, w jakim się znajduje, traktuje jako przystanek, powód, miejsce do namysłu i refleksji, do przyglądania się sobie, dla kogo życie to ruch i zmiana, a droga jest ważniejsza od celu. Nie z celu, a z samej siebie czerpie wędrówka swój sens.
W tym roku Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki” rozrósł się do dwóch, szczelnie wypełnionych prelekcjami, warsztatami i imprezami towarzyszącymi, dni. Wachlarz tematów i pomysłów obejmuje różnorodne kierunki wędrowania, zarówno bliskiego, jak i dalekiego. Zaproszeni Włóczykije zaprezentują swoje Dzienniki Podróżne w różnych formach – głównie prelekcji uzupełnianych slajdami, filmami i bezpośrednią rozmową z Widzami Festiwalu, ale również w formie warsztatów i wydarzeń towarzyszących: rajdów, pokazów, wycieczek, gier terenowych, wystawy fotografii. Naszym zamierzeniem było, żeby widz mógł nie tylko biernie odbierać opowieść o podróży. Podczas Festiwalu zaprosimy Gości do uczestnictwa we włóczędze, do zrobienia pierwszego kroku w kierunku przygody pod przewodnictwem zdrożonych Włóczykijów.
Festiwal od początku odbywa się pod hasłem „podróżnicy są wśród nas” - oznacza to, że staramy się, by prelegenci byli reprezentowani przez mieszkańców Barlinka i okolic, ale też zaproszonymi wprost z wielkiego świata Gośćmi. W założeniu ma to być ekscytujące spotkanie pełne wrażeń, rozmów w kuluarach, obcowania ze sobą, wymiany poglądów, opowieści, pomysłów, przekonania się, że można być jednocześnie zwykłym i niezwykłym człowiekiem. Będzie temu sprzyjać cały wachlarz zdarzeń festiwalowych, promocja wydawnictw o tematyce podróżniczej, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące, a także możliwość porozmawiania z innymi Gośćmi, również tymi z Wielkiej Włóczęgi, w kawiarence festiwalowej.
Festiwal organizowany jest przez Nieformalną Grupę Włóczykijki, działającą przy Klubie Żeglarskim SZTORM w Barlinku, przy wsparciu ogromnej grupy wolontariuszy i partnerów Festiwalu, finansowany ze środków uzyskanych od sponsorów. Cieszy nas to, że do pomocy w organizacji Festiwalu spontanicznie zgłaszają się młodzi, energiczni ludzie, bardzo nam miło podzielić się z nimi umiejętnościami i pracą, a także sukcesem samego Festiwalu. Wierzymy, że praca przy organizacji Festiwalu to świetna przygoda, ale i nauka określonych kompetencji. Od pierwszej edycji w przygotowaniach i w trudnej, ale jakże ciekawej pracy przy obsłudze Festiwalu w dniu trwania, towarzyszy nam młodzież z Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej, Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku, Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku, młodzi Adepci żeglarstwa ze szkółki działającej przy Klubie Żeglarskim SZTORM Barlinek, Uczniowie ze Szkoły Podstawowej „Radosna” pod opieką Justyny Klimek, Studenci Turystyki i Rekreacji z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, a w tym roku dołączyła Młodzież z Młodzieżowej Akademii Komunikacji i wielu spontanicznych Wolontariuszy, których chętnie i z wdzięcznością wymieniamy na naszych stronach facebookowych. To bardzo ważne, że Festiwal powstaje we współpracy z młodymi ludźmi. Ten ogromny, wymagający nieprzeciętnych organizacyjnych zdolności wysiłek, pokazuje, że kiedy ludzie się nawzajem wspierają, kiedy ufają wzajemnie swoim kompetencjom, a jednocześnie nie boją się zaangażować – powstaje efekt, z którego można czerpać garściami.
Zapraszamy zarówno do udziału w przygotowaniach, jak i do czerpania garściami!
Na naszym fanpage'u facebookowym Facebook.com/ Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki” i stronie internetowej http://wloczykijki.com/ na bieżąco podajemy informacje zarówno o postępach w pracy nad Festiwalem, o programie prelekcji i imprezach towarzyszących, zapisach na warsztaty i rajdy, możliwości pomocy przy pracach. Cały czas dostępne są tam - niezbędne, by wziąć udział w zajęciach z ograniczoną liczbą miejsc – dokumenty, regulaminy i formularze.
Festiwal odbędzie się 10. i 11.lutego w budynku Europejskiego Centrum Spotkań - Barlineckiego Ośrodka Kultury, przy ulicy Leśnej 1 w Barlinku.
Serdecznie Zapraszamy!
Włóczykijki
Klub Żeglarski SZTORM Barlinek
WSPIERAJĄ NAS