W  sezon szkoleniowy 2022 weszliśmy z przytupem. Dosłownie z przytupem. Po długiej  zimowej przerwie zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych na sali gimnastycznej grając w kosza. A gdy termometr wskazał temperatury „na plusie” wróciliśmy na przystań szykując swoje łódki. Na jezioro wpłynęli mali optymiściarze, cadeciarze oraz nasze 2 juniorskie załogi na Omedze. Ponownie na  barlineckim  akwenie zaroiło się od białych żagli.

Podobnie jak w poprzednim sezonie zajęcia odbywały się w czwartki, soboty i niedzielę.

Czwartkowe zajęcia dla małych optymiściarzy prowadziła Magdalena Bakalarczyk-Wilk.

Sobotnie zajęcia dla cadeciarzy -prowadził Jakub Ciesielski 

Juniorską Omegę trenował Tomasz Szynkiewicz. A niedzielne poranki tradycyjnie należały do Stanisława Skowrona i jego podopiecznych.

W tym roku nasi najmłodsi optymiściarze i cadeciarze uczestniczyli w cyklu regat MOLL-czyli Małej Ligii Optymistycznej. Jest to zupełnie nowe przedsięwzięcie, w którym kilka zaprzyjaźnionych ze sobą Klubów Żeglarskich powołało zawody dedykowane specjalnie pod najmłodszą grupę zapalonych żeglarzy. Patronat nad nimi objął Lubuski Okręgowy Związek Żeglarski a przychylność i wsparcie z chęcią udzielały władze lokalne. Ścigaliśmy się: na jeziorze Głębokim (30.07), w Lubikowie (06.08), w Lubniewicach (14.08), w Barlinku (10.09) a finał odbył się na jeziorze Głębokim (24.09). Możemy się pochwalić, że nasi wychowankowie kilka razy zdobyli podium. W klasie Cadet w całym cyklu rywalizacji III miejsce zajęły nasze nieustraszone dziewczyny: Iga Szynkiewicz (sternik) i Oliwia Mitek (załogant), na łódce „IGNA”.

Młodzieżowe Grupy Regatowe-na łódkach : „ Żmijka” i „ Euforia” uczestniczyły w regatach z cyklu Puchar Ziem Zachodnich. W generalnej klasyfikacji na III miejscu uplasowała się załoga : „EUFORII” -w składzie: Jakub Ciesielski (sternik), Natalia Metryka (załogant) i Sebastian Wysocki (załogant).

Jak każdy sezon i ten obfitował w liczne wydarzenia zarówno przygotowane tylko pod nas i te które wymagały poważniejszego zaangażowania. Mieliśmy huczny dzień dziecka, ogniska po męczącym treningu, świętowaliśmy urodziny,  osobiste sukcesy naszych żeglarzy, obserwowaliśmy jak uczą się pływać oraz skakać do wody w najdziwniejszych pozach, śpiewaliśmy szanty w różnych wersjach, byliśmy świadkami rodzących się przyjaźni... Byliśmy gospodarzami takich imprez jak: Regaty Otwarcia Sezonu,  Regaty Samotników, Regaty o Srebrną Gęsiarkę, Regaty o Puchar 4 Wysp i oczywiście Regaty Rodzinne.

Dzieciaki od nas odchodziły i ponownie wracały.  Płacząc jednocześnie rezygnowały z zajęć ale wchodziły na łódkę. Walczyły ze swoimi słabościami, zmiennością pogody oraz uczyły się i poznawały zasady fair play. Mamy nadzieję, że choć trochę zaszczepiliśmy w nich miłość do żeglarstwa. Trzymamy za nich kciuki by podążały za swoimi żeglarskimi marzeniami- bo co może być piękniejszego niż nieopisane uczucie wolności na wodach Adriatyku? Powiewu wiatru we włosach i promieni słońca na twarzy? Tego dreszczyku emocji przy dużym wietrze? Bryzgających falach?

Do zobaczenia w następnym sezonie 2023